Psychologia ekonomiczna
Psychologia ekonomiczna.
Czyli interaktywny wykład wzbogacony symulacjami o tym, jak być świadomym konsumentem i jak mądrze zarządzać swoimi finansami.
W dzisiejszych czasach niemal na każdym kroku doświadczamy działania mechanizmów mających na celu skłonienie nas do kupienia wszelkiego rodzaju dóbr i usług. Producenci prześcigają się w tworzeniu reklam swoich produktów pokazujących, że nasze szczęście zależy wyłącznie od tego co i w jakiej ilości kupimy. Sklepy „ułatwiają” nam dostęp do tego szczęścia ogłaszając coraz to nowe akcje promocyjne. W konsekwencji nasze torby z zakupami po wyjściu ze sklepu są wyraźnie pełniejsze niż planowaliśmy, a nasze budżety domowe coraz trudniej się zamykają. Co zrobić by było inaczej? Jak nie wpaść w pułapki promocji i reklamy? Jak utrzymać wydatki w ryzach i mądrze planować budżet domowy? Na te i inne pytania z obszaru świadomej konsumpcji, oszczędzania, planowania budżetu domowego i podejmowania ryzykownych wyborów finansowych poszukamy odpowiedzi podczas interaktywnego wykładu przeplatanego dyskusją i symulacją sytuacji konsumenckich.
Termin kursu: 4 sierpnia 2017 roku
Zapisy: 23 lipca 2017 przez formularz internetowy
Prowadzący: dr Katarzyna Sekścińska
Miejsce: Wydział Psychologii UW
Należność za kurs należy uiścić po otrzymaniu informacji mailowej dotyczącej otwarcia grupy.
Podczas wykładów sformułowane zostaną odpowiedzi na szereg ważnych pytań związanych ze świadomą konsumpcją:
-
– Jak zapanować nad budżetem domowym? Jak zaplanować wydatki, by budżet domowy się spinał? Jak zaplanować budżet domowy, by zrealizować dalsze plany?
– Jak być świadomym konsumentem? Jak nie wpaść w pułapki promocji i reklamy? Co sprawia, że kupujemy więcej niż byśmy chcieli i jak tego uniknąć?
– Jak nie wydać wszystkiego? Co sprzyja zachowaniom oszczędnościowym?
– Jak świadomie szacować ryzyko finansowe? W jakie pułapki możemy wpaść szacując ryzyko?
– Jakie znaczenie mają dla nas pieniądze i jakie funkcje pełnią? W jaki sposób to jak traktujemy pieniądze wpływa na inne sfery naszego życia?